" /> " /> " />
Foto: Riksdagen

Ungdomsgäng kastade sten på riksdagskvinna

Publicerad 12 november 2012 kl 23.17

Inrikes.Riksdagsledamoten Katarina Brännström (M) fick ta del av en "intressant verklighetsbild" i helgen. Under lördagskvällen följde hon med polispatrull in i de mångkulturella delarna av Växjö – och blev utsatt för stenkastning direkt.

Gilla artikeln på Facebook

Det var när poliserna skulle göra ett ingripande på Höstvägen mellan Arabyskolan och förskolan Sigfridshemmet som ungdomsgänget uppenbarade sig med stenar som de lät hagla över poliserna och riksdagsledamoten.

– Jag träffades av en sten på armen och en på benet. Jag var rätt chockad. Det var en obehaglig upplevelse. Det var inte det att stenarna gjorde ont eller skadade mig. Men själva grejen. Ungdomsgruppen var väldigt hätsk och otroligt provocerande, säger Katarina Brännström till Smålandsposten.

– Och den här verkligheten var jag inte medveten om, att den blivit så tuff, summerar M-politikern till lokaltidningen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0