Ordningsvakter skadades i BLM-demonstrationen

Publicerad 4 juni 2020 kl 13.03

Inrikes. Tre ordningsvakter skadades under vänsterextrema BLM-demonstrationen i Stockholm på onsdagen, uppger nu TT. Samtidigt får flera poliser psykosocialt stöd.

Dela artikeln

Det var på onsdagskvällen som våldsbejakande Black Lives Matter demonstrerade i Stockholm.

Händelsen slutade bland annat i stenkastning och andra attacker mot polisen.

De våldsamma raskravallerna, som fått stöd av ledande amerikanska och svenska medier, startade i USA efter att en 46-årig grovt kriminell afroamerikan dödades i samband med ett polisingripande.

Nu rapporterar TT att tre ordningsvakter skadades lindrigt under demonstrationen i Stockholm igår. Samtidigt får flera poliser som hamnade i "utsatta situationer" så kallat psykosocialt stöd.

Detta gäller bland annat de poliser som närvarade vid händelsen där en kvinnlig polis gick ner på knä och gjorde "Black Power"-tecken med folkmassan.

– Det var en väldigt speciell händelse som är väldigt oklar fortfarande. Det böljade från starkt hot och ett utsatt läge till lugnare scener och en helt kontrollerad situation, säger biträdande kommenderingschef Carolina Passikivi till TT.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur