Ferrari-kvinna körde om polisen – i 160 kilometer i timmen

Publicerad 29 juli 2020 kl 16.54

Inrikes. En kvinnlig Ferrari-bilist i Östergötland blev i helgen av med körkortet sedan hon kört om polisen i 160 kilometer i timmen. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var vid halv elva-tiden på söndagsförmiddagen som en ledig polis i närheten av Ödeshög blev omkörd av en sportbil som framfördes i hög hastighet på E4:an norrut genom Östergötland. Polisen kontaktade sina kollegor som upprättade en hastighetskontroll i höjd med Linköping.

När sportbilen, en Ferrari enligt SVT, passerade uppmättes en hastighet på 160 kilometer i timmen. Föraren, en kvinna i 40-årsåldern, stoppades. Hon vägrade acceptera böter, men polisen tog hennes körkort och skrev en anmälan om hastighetsöverträdelse.

– Jag vet inte varför hon inte godtog några böter. Nu går ärendet i stället vidare till juridisk hantering. Hon blev av med körkortet men reglerna säger att man får åka i 48 timmar efter att körkortet blivit omhändertaget, så hon kunde åka därifrån, säger polisens presstalesman Angelica Israelsson Silfver till SVT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Bara SD och AFS ville stoppa Svenska kyrkans samarbete med Expo

Beslutet i kyrkomötet.. Även kristdemokrater och "Borgerligt alternativ" vägrar bryta med terrorkopplade vänsterextrema stiftelsen.0 

Här avmaskerar Nick Alinia vänsterextremisten

Virala klippet.. "Du är ju dömd för brott mot knivlagen flera gånger – hur tycker du att det går ihop med att vara lärarassistent på KTH?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur