Vänstern anordnade bokbål med biblar

Publicerad 1 augusti 2020 kl 14.17

Utrikes. Extremvänstern satte eld på biblar och den amerikanska flaggan i Portland i USA igår, uppger Ruptly.

Dela artikeln

Det var på fredagskvällen som vänsterextremister eldade upp bibeln och satte eld på en amerikansk flagga.

När flaggan förvandlades till aska sjöng AFA:iterna "knulla Trump", vilket hörs i videon nedan.

– Nu har de alltså gått över till bokbrännarfasen. Jag är säker på att ANTIFA inte betyder vad de säger att det betyder. Men ta bort "anti"-delen av namnet så fungerar det, skriver Donald Trump Jr på Twitter.

Enligt alternativjournalisten Ian Miles Cheong eldades en hel hög med biblar upp.

Bombdåden mot polisen uteblev dock, då de federala trupper som president Donald Trump skickat till staden stegvis kallats tillbaka.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0