Biltjuv greps med störsändare

Publicerad 14 september 2020 kl 13.36

Inrikes. I förra veckan larmades polisen om att en person använde en störsändare för att slå ut elektroniska lås på bilar. Mannen kunde gripas i Nacka.

Dela artikeln

Mannen upptäcktes av allmänheten på en kundparkering i Nacka centrum och polisen kunde gripa honom i närheten.

Störsändare gör att signalen från en elektronisk bilnyckel slås ut och bildörren förblir öppen men den drabbade tror att bilen är låst. Tjuvar använder det som verktyg att ta sig in i bilar och stjäla värdesaker.

Polisen uppmanar därför bilägare att inte förvara något stöldbegärligt synligt i bilen, att alltid låsa med bilnyckel och känna på handtaget att bilen verkligen är låst.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0