Foto: Mohammad Moneib/CC

Ett steg närmare totalitär teokrati

Publicerad 2 december 2012 kl 15.15

Utrikes.Egyptens författningdomstol, den sista instans som stod i vägen för president Mohammed Morsis plan att omvandla landet till en muslimsk stat med sharialagar, upplöstes under söndagen.

Gilla artikeln på Facebook

Domstolen skulle under söndagen ha beslutat om huruvida den kommission som arbetar med Egyptens nya författning bör upplösas eller ej. Detta efter att representanter för sekulära och kristna grupper i landet hoppat av kommissionen i protest mot att de muslimska fundamentalister som dominerar den inte vill ta hänsyn till landets minoriteter i den nya författningen.

Författningsdomstolen meddelade att man nu ställer in sitt arbete på obestämd tid. Tusentals av Morsis anhängare hade samlats utanför domstolens byggnad i Kairo för att förhindra att domarna skulle kunna ta sig till arbetet.

I ett officiellt meddelande förklarade författningsdomstolen att man inte kan arbeta i ett "hatfyllt klimat" och att domarna fruktade för sin säkerhet. Domarna skulle även ha beslutat i ett ärende som rör det egyptiska parlamentets överhus, Shurarådet, som även det domineras av muslimska fundamentalister lojala till president Morsi.

Mohammed Morsi kom till makten i somras efter en revolution som bl.a fick finansiellt stöd av den svenska regeringen genom SIDA. Under revolutionen, populärt kallad den arabiska våren, tvingades Egyptens förre president Hosni Mubarak att avgå.

Associated Press


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

FBI utreder sin tidigare chef för brott mot Trump

Nu kommer hämnden för "Russiagate".. Brottsutredning inte bara mot James Comey utan även mot tidigare CIA-chefen John Brennan.0 

Koncentrationsläger för miljoner araber planeras i Gaza

600.000 ska låsas in i ett första steg.. På sikt planerar Israel att låsa in hela Gazas civilbefolkning i lägret.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0