Coronavaccin

Vaccin klart: 100 procent effektivt mot svår corona – Sverige har inget avtal

Publicerad 30 november 2020 kl 14.00

Inrikes. Modernas vaccin mot covid-19 är redo att användas och läkemedelsföretaget ansöker nu om nödtillstånd i EU och USA. Alla svåra fall i fas 3-studien fanns i placebogruppen.

Dela artikeln

Det är läkemedelsföretaget Moderna som nu presenterar sina fas 3-resultat.

Resultaten är mycket goda, enligt bolaget.

Vaccineffektiviteten mot covid-19 är 94,1 procent, och mot svår covid-19 hela 100 procent.

Testpersoner som tog placebo drabbades värre.

Analysen baseras på 196 fall, varav 185 fall av covid-19 observerades i placebogruppen jämfört med 11 fall i den som fick vaccinet.

De 30 svåra fall som förekom fanns alla placebogruppen medan inget förekom bland de som tog vaccinet.

Studien innefattade en död person, även den i placebogruppen, enligt företagets pressmeddelande.

Företaget kommer nu skicka in nödtillstånd för att få använda vaccinet både i EU och USA. Sverige har ännu inget avtalet med bolaget, enligt TV4 Nyheterna.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur