Rita Muhammed-dagen
Rasmus Paludan.

Paludan bjuder in till Muhammed-ritning i Rosengård

Publicerad 10 maj 2021 kl 14.16

Inrikes. Den danske islamkritikern Rasmus Paludan har nu ansökt om att få hålla en "internationell rita Muhammed-dag" i Rosengårds centrum den 20 maj klockan 19–21, rapporterar Samnytt.

Dela artikeln

När Rasmus Paludan i höstas planerade att bränna en koran i Rosengård i Malmö blev det kalabalik.

Demonstrationstillståndet drogs in, Paludan portades från Sverige och våldsamma muslimska kravaller utbröt i Rosengård.

Nu har Paludan fått bekräftat att han är svensk medborgare, och har återigen ansökt hos Polismyndigheten om att få anordna ett evenemang i det skånska gettot.

I sin ansäkan beskriver han evenemanget som en "internationell rita Muhammed-dag". Alla är välkomna att "komma och rita den falske profeten Muhammed".

– Vi har erfarenhet att det finns somliga personer i Rosengård som har problem med att förstå vad yttrandefrihet betyder. Så det är också ett sorts pedagogiskt instrument kan man säga, säger Rasmus Paludan till Samnytt.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0