Coronavaccin

Nobelpristagaren: Vaccinet skapar mutationerna

Publicerad 24 maj 2021 kl 12.33

Vetenskap. Det är coronavaccinen som gör att viruset muterar och nya varianter uppstår. Det hävdar i Luc Montagnier, som fick Nobelpriset för att ha upptäckt HIV-viruset.

Dela artikeln

Mutationer har lett till att en rad varianter av coronaviruset uppstått. Senast rapporteras om en indisk variant som får snabb spridning.

Den franske forskaren och Nobelpristagaren Luc Montagnier, som upptäckte HIV-viruset, ser ett samband mellan mutationer och vaccinationen mot viruset.

– Det är vaccinationen som skapar varianterna, säger han bestämt i en intervju.

Montagnier anser att det var ett "oacceptabelt beslut" och ett "enormt misstag" att inleda massvaccination mot coronaviruset mitt under den pågående pandemin.

Han förklarar att vaccinet skapar antikroppar som tvingar viruset att antingen "hitta nya lösningar" eller dö. Enligt Montagnier väljer epidemiologer att "hålla tyst" om fenomenet, som kallas infektionsförstärkande antikroppar (ADE), trots att de känner till det.

– Jag följer det här noga och jag genomför experiment med patienter som blivit sjuka med corona efter att ha vaccinerats. Jag kommer att kunna visa att vaccinen skapar de varianter som är resistenta mot vaccinet, säger Luc Montagnier.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0