Självmordsdåd mot pakistansk biljardhall

Publicerad 10 januari 2013 kl 22.14

Utrikes.Minst 101 människor dödades under torsdagen i en serie självmordsdåd riktade mot shiamuslimer i staden Quetta i Pakistan, rapporterar Reuters. En förbjuden sunnimuslimsk terrorgrupp har tagit på sig dådet – samma stad skakades av ett annat terrordåd tidigare under dagen, utfört av en annan gruppering.

Gilla artikeln på Facebook

Två koordinerade självmordsattacker mot en biljardhall dödade minst 69 människor och skadade fler än 100 i distriktshuvudstaden Quetta i Pakistan under torsdagskvällen – en stund senare sprängdes en bilbomb som dödade fem poliser och en fotograf.

Dåden skedde i ett shiamuslimskt område och den sunnitiska terroristgruppen Lashkar-e-Jhangvi, som bland annat har kopplingar till al-Qaida, har tagit på sig dådet.

Tidigare under dagen så dödades 11 personer när en bomb sprängdes på en grönsaksmarknad i samma stad. Det bombdådet tog dock en annan grupp på sig ansvaret för – den Förenade Balocharmén, som strider för ett självständigt Balochistan i västra Pakistan.

Lokala sjukhuskällor uppger att dödstalet kan stiga.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0