Shell går över till kontant betalning under IT-attacken

Publicerad 6 juli 2021 kl 10.16

Ekonomi. Flera av Shell-mackarna i Sverige har fortfarande problem med kortbetalningar efter intrånget hos IT-företaget Kaseya. Men som tur är hade man inte hunnit avskaffa kontanter när systemet gick ned.

Dela artikeln

– Vi har svårigheter med kortbetalningar men har inte stängt några butiker, säger Stefan Samuelsson, chef för affärsområdet Retail på St1 i Sverige, till Expressen.

– Vårt IT-folk jobbar dygnet runt sedan i lördags för att lösa det här, säger han vidare till tidningen.

Shells butiker håller öppet som vanligt och installerar nu om de hackade kortterminalerna en i taget. Under tiden förlitar sig bolaget på betalning med kontanter.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Ekonomi

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0