Jonna Sima.

Man döms för hot mot Aftonbladets Jonna Sima

Publicerad 16 november 2021 kl 10.19

Media. En man i 55-årsåldern i Vallentuna har dömts för att ha hotat Aftonbladets ledarskribent Jonna Sima på Twitter, rapporterar Journalisten.

Dela artikeln

Det var i oktober 2020 som mannen skrev på Twitter att han hade ”tipsat buset” om Jonna Simas bostadsort. ”Subban får sitt inom kort”, fortsatte han.

Mannen försvarade sig med att inlägget tagits ur sitt sammanhang och att det skrevs i affekt efter att Jonna Sima skrivit positivt om invandring. Hans avsikt var inte att hota med våld, enligt mannen.

Attunda tingsrätt anser dock att det ”ligger betydligt närmare till hands att uppfatta meddelandet som ett hot om brottslig gärning mot Sima eller hennes familj”, skriver Journalisten.

Hotet är enligt domstolen extra allvarligt eftersom det riktades mot Sima som journalist med "samhällsviktiga arbetsuppgifter".

Mannen kommer dock undan med villkorlig dom eftersom han tidigare är ostraffad. Han ska betala 5.000 kronor till Jonna Sima.

– Domen handlar om journalistik och yttrandefrihet, den är prinicipiellt väldigt viktig, säger hon. Det blir skönt att nu kunna lämna det här bakom mig, säger Jonna Sima till Journalisten.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0