Man knivskars svårt i Göteborg

Publicerad 14 februari 2013 kl 17.54

Inrikes.En man i 40-årsåldern knivskars svårt i ett bråk i en lokal vid Kyrkbytorget på Hisingen i Göteborg under torsdagseftermiddagen, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Vittnen uppger att två män kom i bråk med varandra varav den ena blev svårt knivskuren. I lokalen fanns en tredje man som blev vittne till misshandeln.

Polisens presstalesman Stefan Gustafsson uppger att offret hade väldigt många skador på olika delar av kroppen.

Den andre mannen inblandad i bråket greps på plats misstänkt för mord- eller dråpförsök. Bägge männen är kända av polisen sedan tidigare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0