Tre kvinnor tar över Island

Publicerad 21 december 2024 kl 16.44

Utrikes. Island har fått en ny regering som kallar sig Valkyria-regeringen, med tre kvinnor i de högsta ledarpositionerna.

Dela artikeln

Socialdemokraternas ledare, Kristrún Frostadóttir, blir landets nya statsminister och leder en trepartikoalition tillsammans med Viðreisn och Folkets parti.

Socialdemokraterna (Samfylkingin) gick framåt i valet och har lovat en starkare satsning på social trygghet och "grön omställning", med ambitionen att göra Island till en föregångare inom förnybar energi.

Det liberala Viðreisn fokuserar på marknadsekonomi, internationellt samarbete och EU-frågor. Partiledaren Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir tar rollen som finansminister och har redan signalerat att regeringen kommer prioritera att balansera offentliga finanser samtidigt som de investerar i "utbildning och innovation".

Folkets parti är socialkonservativt och har profilerat sig med en populistisk agenda, där frågor om landsbygdens utveckling och äldreomsorg är centrala. Partiledaren Inga Sæland blir socialminister och har lovat krafttag för att minska ojämlikheten i samhället.


Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0