DRAR IN PÅ TAKTEN: Tidningsdöden är så omfattande att tryckerier och pappersverk också drabbas.
Marion Doss/CC-BY-SA

Alla journalister utom en går från Veckans Affärer

Publicerad 20 september 2013 kl 15.08

Media.Bonnierägda Veckans Affärer har problem med lönsamheten eftersom allt färre svenskar väljer att betala för deras tidning som nu tvingas till "omstruktureringar", rapporterar Resumé.

Gilla artikeln på Facebook

Kvar på redaktionen blir endast en journalist och resten av journalistiken kommer att outsourcas till frilansare.

– Det här ska räcka för att hålla Veckans Affärer vid liv, säger en uppgiven Mikael Nestius, VD för Bonnier Business Sweden, till Resumé.

Uppsägningar drabbar dock inte bara journalisterna på tidningen utan även försäljare och grafiker kommer att få gå som det ser ut nu. Sammanlagt kommer fler än hälften av de anställda att sägas upp.

Veckans Affärer har länge haft problem med lönsamheten på grund av vikande försäljning, dåligt annonsunderlag och höga kostnader.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Allards SVT-intervju: "Rikspolischefen är en gråtande kärring" – lämnar sedan platsen

Ger reportern två minuter: "Du får inget mer nu.". Lämnade snabb kommentar om "Adidasriddare" och politiker som fortsätter med "vidöppna gränser fast de lovar något helt annat".0 

Grokipedia har redan nära en miljon artiklar. Ska konkurrera ut Wikipedias "vänstervridna propaganda" – med "sanningen" som vapen.0 

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0