" /> " /> " />

Kritik mot Aftonbladet efter bluffartikel

Publicerad 6 januari 2014 kl 05.47

Media.Branschorganet Reklamombudsmannen kritiserar Schibstedtidningen Aftonbladet för att ha maskerat reklam om lån som en artikel.

Gilla artikeln på Facebook

Det var på undersajten "Spara smart" på aftonbladet.se som artikeln återfanns, utan att det framgick att det var reklam för en prisjämförelsesajt, som också ägs av Schibsted, för lån och försäkringar.

Reklamombudsmannen Elisabeth Trotzig skriver i ett utlåtande att artikeln är att anse som reklam och att detta borde ha framgått, vilket anmodas i branschinterna regler som Aftonbladet bundit sig att följa.

"Reklamombudsmannen finner att artikeln inte uppfyller kravet på reklamidentifiering. Den strider därmed mot artikel 9 i Internationella Handelskammaren regler för reklam och marknadskommunikation.", skriver hon.

Aftonbladet har tidigare kritiserats för att sälja redaktionell plats genom Schibstedbolaget Mittmedia, i vilket Aftonbladet utan att meddela läsarna gör reklam för kasino- och hasardspel.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0