Moazzam Begg.
Spectacle Productions/CC-BY-NC-ND

Jihadist greps i England – hyllades i Sverige

Publicerad 26 februari 2014 kl 18.32

Inrikes.Polisen i Storbritannien har gripit den tidigare Guantanamo-fången Moazzam Begg, 46, som misstänks för att ha främjat terrorbrott i Syrien. Begg har flera gånger bjudits in till Sverige av muslimska organisationer, rapporterar Dispatch International.

Gilla artikeln på Facebook

Moazzam Begg, som greps i Birmingham på tisdagsmorgonen tillsammans med tre andra personer, misstänks för att ha understött terrorism i Syrien – bland annat genom att ha besökt ett träningsläger för terrorister i landet.

46-åringen satt fången på det amerikanska Guantanamolägret mellan 2002 och 2005 efter att ha gripits i Pakistan som misstänkt terrorist. Efter frisläppandet har Begg i vissa kretsar lyfts fram som en martyr och ett offer för "islamofobin" i västvärlden.

I Sverige har Moazzam Begg bjudits in som talare av flera skattefinansierade muslimska organisationer, enligt Dispatch International.

I oktober 2009 deltog han på ett seminarium Muslimska mänskliga rättighetskommittén. Moderator för arrangemanget var Fatima Doubakil, som gjort sig känd som en av frontfigurerna för det så kallade hijabupproret i augusti förra året. I oktober 2012 var det dags igen – då bjöds han in av Sveriges unga muslimer till ett seminarium med titeln "Medierna och ’Kriget mot terrorism'".

Stockholms stadsteater gick ännu längre och satte under 2005 upp en tårdrypande hyllningspjäs, Guantanamo, baserad på Moazzam Beggs vistelse i Guantanamolägret.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0