S-förslag: Förbjud strippor

Publicerad 21 april 2014 kl 16.03

Inrikes. Vuxna människor ska inte få klä av sig mot betalning – det tycker Socialdemokraterna i Kiruna och Åre som tröttnat på att ortens arbetare går och tittar på strippshower.

Dela artikeln

Socialdemokraternas distriktskongress i Kiruna har redan fattat beslut om att ta upp frågan om ett förbud till riksnivå. Nu stämmer också Åres socialdemokrater in, där det nyligen öppnat en strippklubb.

– Jag vill lyfta frågan om lagstiftning mot striptease i partistyrelsen, säger Anna-Caren Sätherberg, ordförande för socialdemokraterna i Jämtlands län, till ltz.se.

Hon framhåller Islands som ett föredöme, där strippshower är förbjudna.

– Island, som har världens bästa jämställdhet, de har klarat av en lagstiftning mot det här, säger hon.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Beslutet: Akilov får inte åka och äta glass

Kriminalvården säger nej till permission.. Terroristen har gjort Hitlerhälsingar och haft IS-flagga i cellen.0 

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0