Brandmän firade nationaldag i moské

Publicerad 6 juni 2014 kl 15.45

Inrikes. Räddningstjänsten syd bjöd idag in till ett mångkulturellt nationaldagsfirande på Islamic Center i Malmö.

Dela artikeln

På plats var bland annat hbt- och integrationsminister Erik Ullenhag, som höll ett brinnande tal om öppenhet och tolerans.

– Nationaldagstalade nyss på Islamic Center i Malmö. Den svenska friheten, jämställdheten och öppenheten är värd att fira, twittrade Ullenhag efter uppträdandet.

Ministern mötte kritiska frågor från andra användare på mikrobloggen.

– Vad anser de om HBT på Islamic Center?? Du är ju vår HBT-minister, vad sa du i talet? frågade twittraren Stephen Utterström utan att få något svar.


Nyheter från förstasidan

KDU:s kampanj: "Defund myndighetssverige"

Föreslår "en in, tre ut-regel". "För varje ny myndighet som tillsätts bör minst tre läggas ned."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0