Spionhärvan i Berlin

USA-spion gripen i Tyskland

Publicerad 5 juli 2014 kl 00.46

Utrikes. Tyska åklagare har inlett en förundersökning om spioneri, där misstankarna riktas mot personal inom tysk underrättelsetjänst, som ska ha försett USA med information. En person har hittills gripits och erkänt brott.

Dela artikeln

© Janwikifoto

Tyska politiker oroas av skandalen, som tros innebära att sprickan mellan Tyskland och USA nu kan växa ytterligare. Bilden föreställer en svensk politiker.

En agent inom den tyska underrättelsetjänsten BND tros ha vidarebefordrat information till amerikanska underrättelsetjänster. Förmodligen har agenten fungerat som dubbelagent och fått pengar av den amerikanska regeringen.

Den misstänkte mannen, som är 31 år gammal, har gripits i Berlin och erkänner gärningarna, rapporterar tyska Der Spiegel på nätet.

Enligt Spiegel är den tyska regeringen nu orolig på grund av brottsutredningen, som öppnar för en ny stor spricka mellan Tyskland och USA. Samtidigt som en tysk parlamentarisk kommitté utreder USA:s spionage inom ramen för den så kallade NSA-skandalen, visar det nya spionavslöjandet att det finns ännu en dimension av USA:s omfattande spionage mot Tyskland.  Om uppgifterna stämmer så kommer de allvarligt att påverka relationen mellan Tyskland och USA, skriver Spiegel.


Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006.. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Korruptionsrazzia mot Zelenskyjs stabschef

Härvan kring presidenten växer snabbt.. Gripne toppen betraktas som oersättlig för Zelenskyj.0 

Trump stoppar "permanent all invandring från tredje världen"

Efter afghandådet.. Presidenten lovar också strypa invandrarbidrag och skicka hem "alla som inte är en nettotillgång för USA".0 

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur