USA och Nordkorea
B-1B Lancer.

Nordkorea: USA för oss mot kärnvapenkrig

Publicerad 2 maj 2017 kl 07.54

Utrikes. Nordkorea anklagar USA för att driva Koreahalvön närmare ett kärnvapenkrig. Detta efter att amerikanska bombplan flugit över området, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Dela artikeln

Under måndagen öppnade USA:s president Donald Trump för ett möte med Nordkoreas ledare Kim Jong-un. Men inbjudan verkar inte ha haft någon inverkan på den spända situationen mellan länderna.

Samma dag skickade USA upp två bombplan av typen B-1B Lancer från Guam, som är ett amerikanskt autonomt territorium i västra Stilla havet, för att genomföra träningsövningar med sydkoreanska och japanska flygstyrkor. Det bekräftar USA:s flygvapen i ett uttalande.

Syftet ska ha varit att avskräcka provokationer från Nordkorea och att testa beredskapen inför nya kärnvapentester.

Nordkorea menar att flygplanen genomförde en övning i att släppa kärnvapen över viktiga mål i området.

"Den vårdslösa militära provokationen driver situationen på den koreanska halvön närmare ett kärnvapenkrig", säger Nordkoreas statliga nyhetsbyrå KCNA i ett uttalande enligt Reuters.

På måndagen sade Donald Trump att han under rätt omständigheter kan tänka sig att träffa Nordkoreas diktatur Kim Jong-un, att det rentav "vore en ära". Vita husets talesperson Sean Spicer har senare sagt att det "uppenbarligen" inte är rätt läge för det, och att ett sådant möte inte lär inträffa någon gång snart.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers". America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0