Ny skottlossning i Malmö

Publicerad 20 september 2012 kl 08.58

Inrikes.En person greps vid 14.30-tiden igår misstänkt för att ha skjutit in i en lägenhet Sigtunagatan i Malmö, skriver Sydsvenskan.

Gilla artikeln på Facebook

Den gripne mannen misstänks nu för framkallande av fara för annan, ett brott som kan ge böter eller fängelse i högst två år. Enligt Sydsvenskan skickades ett stort antal poliser ut efter larmet om en skottlossning på Sigtunagatan, och de kunde gripa mannen snabbt.

Skånepolisens informatör Mia Sandgren säger till tidningen att ingen människa skadats vid skottlossningen och att skytten använt en kolsyrepistol.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0