USA-valet

Obama hånas för sin stammande attack på Donald Trump

Publicerad 5 juni 2016 kl 17.29
Av Mattias Albinsson

Utrikes. USA:s president Barack Obama kom av sig helt under ett försök till attack på republikanernas presidentkandidat Donald Trumps politik.

Dela artikeln

Händelsen ska ha inträffat i onsdags när Obama höll tal i Elkhart, Indiana när han gav sig in i den amerikanska presidentvals­kampanjen. Även om Trump aldrig nämndes vid namn var det tydligt vem den amerikanske presidenten syftade på.

– Om om om om om om om om om om om vi om vi faller för en en en samling trick, stammade Obama innan han fortsatte:

– Bara för att det, ni vet... låter roligt eller twitterinläggen är provokativa. Då kommer vi inte bygga på de framsteg vi påbörjat.

I sociala medier är det många som frågar sig om presidentens teleprompter låste sig och det var av den anledningen han kom av sig i sitt tal.

Enligt New York Times var onsdagens tal Obamas första större intervention i presidentvalsdebatten. Anledningen till att Obama nu lägger sig i kampanjen är rapporter om att demokratiska arbetarklassväljare sviker partiet och går över till Trump.

New York Times skriver också att det delvis handlar om en personlig hämnd från Obamas sida. Våren 2011 ifrågasatte Trump om Obama verkligen var född i USA och därmed har rätt enligt konstitutionen att vara landets president. Ifrågasättandet blossade upp i en medial konflikt som varade i flera veckor och tillslut tvingade Vita huset att offentliggöra Obamas födelsebevis.


Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Mer från Utrikes

Förre Mossadchefens skräcksvar om personsökarna

Israel har gjort samma sak som i Libanon "i alla länder".. "Ni kan inte veta hur mycket manipulerad utrustning vi har i dessa länder – men det vet jag."0 Plus

Youtuber fick unik inblick i indisk bajsfestival – nu hotas han till döds

Spektakulära scenerna från byfesten upprör.. "Jag har blivit uthängd och hotad av tusentals indier under de senaste två veckorna."0 Plus

USA slutar sända antiungersk propaganda

Vita huset stryper finansieringen.. "Amerikanska skattebetalare ska inte finansiera globalistisk propaganda."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0