" /> " /> " />

Påstått rasistiska målningar censureras i Eskilstuna

Publicerad 5 juli 2013 kl 21.51

Inrikes.Ett tåg på Parken Zoo i Eskilstuna har sedan mer än tio år tillbaka prytts av målningar som föreställer afrikaner. Parkens ledning har nu beslutat att målningarna ska tas bort eftersom man bedömer att de är rasistiska, skriver Metro.

Gilla artikeln på Facebook

En kvinna på besök i nöjesparken Parken Zoo i Eskilstuna chockades tidigare i veckan av att ett tåg avsett för barn – det så kallade ”Djungeltåget” – pryddes av vad hon uppfattade som rasistiska nidbilder av afrikaner. En av bilderna föreställde en vit man som klättrar ut ur en kokande kittel medan en svart kannibal ligger bredvid och sover.

Kvinnan kontaktade omedelbart parkens ledning, varefter det inte tog mer än en timme innan beslut fattades om att bilderna, som prytt tåget sedan 2002, ska tas bort.

– Jag har nu personligen tittat på tåget och jag är villig att hålla med om att det kan uppfattas som nidbilder, även om intentionen från vår sida givetvis inte varit att upplevas som rasistiska eller på något sätt uppröra eller såra någon, kommenterar nöjesparkschefen Pontus Ekenstierna det inträffade.

Som en preliminär åtgärd kommer man snarast att sätta klistermärken över bilderna. Lagom till nästa års säsong kommer tåget att lackeras om så att bilderna försvinner för gott.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur