PK-profil av med körkortet efter vansinnesfärd

Publicerad 2 september 2021 kl 13.42

Inrikes. Journalisten och programledaren Filip Hammar, 46, stoppades av polisen när han körde runt i otroliga 164 kilometer i timmen. Nu har han fått körkortet indraget, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

PK-profilen stoppades enligt Aftonbladet på eftermiddagen den 1 juli i en hastighetskontroll på E18/E20 utanför Slyte mellan Örebro och Köping.

Det konstaterades då att han körde 54 kilometer i timmen över hastighetsgränsen på 110 kilometer i timmen.

Polisen beslutade att omedelbart beslagta Filip Hammars körkort och utfärda en ordningsbot på 4.000 kronor.

Transportstyrelsen har nu beslutat att att körkortet ska dras in i totalt fyra månader. Först den 1 november kan 46-åringen ansöka om att få ett nytt körkort.

”Det är en allvarlig överträdelse och det har inte funnits några särskilda skäl att enbart ge en varning”, skriver Transportstyrelsen i beslutet, enligt Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0