Assistansfusket
BILLIGT: Försvaret kostar mindre än hälften så mycket som assistens­bolagens ersättning i år.
Premshree Pillai/CC-BY-NC-SA

Rätt till "personlig assistent" kostar mer än försvaret

Publicerad 7 januari 2013 kl 08.50

Inrikes.Systemet med assistensersättning till funktionshindrade, den så kallade LSS-lagstiftningen, kostar skattebetalarna 66 miljarder kronor per år, samtidigt som experter vittnar om fusk och en bransch som drar till sig lyck­sökare från tredje världens alla hörn. Nu varnar Expressens ledarskribent Anna Dahlberg för problemen med assistansersättningen i en ny krönika.

Gilla artikeln på Facebook

Sverige lägger 2,3 procent av landets BNP på omsorgen om funktionshindrade, den så kallade LSS-ersättningen, samtidigt som EU-genomsnittet är 0,5 procent.

I Expressen jämför Anna Dahlberg assistensersättningen med det betydligt mindre kostsamma stödet till funktionshindrade svenska pensionärer.

"Är det rättvist att den som drabbas av en svår funktions­nedsättning före sin 65-årsdag ska få assistans i hemmet, kanske dygnet runt, fram till livets slut medan 67-åringen som får en stroke eller drabbas­ av MS hänvisas till den alltmer underfinansierade hemtjänsten eller äldrevården?", frågar sig Anna Dahlberg i sin krönika.

Den totala kostnaden för LSS är 66 miljarder kronor om året. Det motsvarar en och en halv gånger försvarsbudgeten eller mer än tre gånger så mycket som utgifterna för polisväsendet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0