Regeringen spred falsk nyhet

Publicerad 30 oktober 2017 kl 19.28

Inrikes. Socialminister Annika Strandhäll (S) har delat en Aftonbladet-artikel på Twitter som hävdar att "högerextremister" har anlagt 50 bränder på asylboenden förra året. Källan i artikeln är MSB, men på MSB förnekar man helt att man står bakom uppgifterna, skriver Nyheter Idag.

Dela artikeln

Artikeln som Strandhäll länkat är skriven av journalisten Jan Guillou, som i sin text hävdar att ”bara år 2016 anlade extremhögern i Sverige över 50 mordbränder på flyktingförläggningar”.

Socialminister Annika Strandhäll har lagt upp artikeln på Twitter med kommentaren ”Klockrent”. Men artikeln är alltså felaktig, och på MSB säger man till Nyheter Idag att man inte har någon möjlighet att bedöma om bränderna har något politiskt motiv.

– Det kan vi inte göra, det är helt omöjligt för oss. Vi kan se var branden har startat och vi grundar bara på räddningstjänstens protokoll, uppger Marianne Stålheim på MSB i Nyheter Idag.

Enligt en rapport som MSB släppte förra året orsakas åtminstone 9 av 10 av bränderna på asylboendena av de boende själva.

Svensk media har tidigare varnat för att Ryssland kan komma att använda så kallade "fake news" för att påverka det svenska valet. Men på Svenska Dagbladet frågar sig ledarskribenten Ivar Arpi om det inte är regeringen som redan tjuvstartat den verksamheten.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0