Miljöpartiet i kris
 

Romson och Fridolin ställer sina platser till förfogande

Publicerad 25 april 2016 kl 11.51

Inrikes. Miljöpartiets språkrör Åsa Romson och Gustav Fridolin ställer sina positioner till förfogande inför partiets kongress. Det meddelade duon på en extrainsatt presskonferens på måndagen.

Dela artikeln

Under pressträffen underströk språkrören att Miljöpartiet efter det senaste tidens skandaler behöver en "nystart". Det skulle innebära ett större fokus på miljöfrågor istället för mer renodlat kulturmarxistiska frågor.

Romson och Fridolin sade att de vill ha ett "stärkt mandat" i samband med partiets kongress om två veckor för att fortsätta som språkrör efter den interna kritiken. De vill se en diskussion inom partiet om ledarskapet och har gett valberedningen i uppgift att ta ställning till om de ska kunna vara kvar på sina positioner.

– I en kris behöver vi en diskussion. På kongressen vill vi ha ett stärkt mandat för att fortsätta vårt arbete, sade Gustav Fridolin.

Under presskonferensen bemötte Fridolin påståendet att Miljöpartiet har infiltrerats av islamister.

– Det finns inga belägg för den typen av uppgifter.

 


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0