”Ryska maffian kan ligga bakom attacken mot Avpixlat”

Publicerad 14 augusti 2013 kl 11.56

Inrikes.Nyhetssajten Avpixlat ligger fortfarande nere efter massiva DDoS-angrepp som nu har pågått i snart fyra dygn. Avpixlats krönikör Mats Dagerlind tror att det kan vara en kriminell organisation i utlandet som utför angreppen på uppdrag av extremvänstern.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i lördags eftermiddag som Avpixlat blev otillgänglig efter att någon aktör inlett ett mycket kraftfullt DDoS-angrepp mot sajten. I skrivande stund ligger sajten fortfarande nere.

”Den massiva DDoS-attacken fortsätter, nu inne på fjärde dygnet. Vi jobbar hårt på en lösning och ber om fortsatt förståelse från våra läsare”, skrev Avpixlat i ett meddelande på Twitter igår kväll.

Vem som ligger bakom angreppen är fortfarande oklart, men när Avpixlats krönikör Mats Dagerlind uttalade sig i måndags trodde han att det kunde vara frågan om en kriminell organisation som fått betalt för att angripa sajten.

– Det som har hänt nu är att någon antirasistisk organisation eller autonomvänstern har haft kontakt med någon kriminell organisation, kanske ryska maffian eller liknande, som har enorma resurser att skicka skräpdata och nu mot betalning attackerar Avpixlat, sade Dagerlind till Dagens Opinion.

Om den teorin stämmer menar Dagerlind att angreppen sannolikt kommer att fortsätta så länge någon är beredd att betala för dem.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0