Konflikten i Ukraina
Margot Wallström.

Ryssland: Wallström är trångsynt

Publicerad 9 mars 2015 kl 16.04

Utrikes. I en artikel i Svenska Dagbladet uttryckte utrikesminister Margot Wallström (S) oro inför den ryska utvecklingen och kallade Ryssland för ett hot mot Europas fred. Nu besvarar den ryska ambassaden kritiken – och utmålar den svenska politikern som "trångsynt".

Dela artikeln

I debattartikeln, som publicerades i fredags, lade Wallström skulden för krisen i Ukraina på Ryssland. Hon anklagade också den ryska militärmakten för att vara direkt involverad i striderna.

"Jag känner stor oro inför utvecklingen i Ryssland. Detta viktiga grannland har stor potential, och kunde på så många områden varit en viktig partner för Sverige och EU. I stället får vi nu en motsatt verklighet", skrev utrikesministern.

I ett bemötande på Facebook skriver Rysslands ambassad i Sverige att Wallströms debattartikel är "av en ensidig karaktär".

"Den saknar det viktiga – orsaken som givit upphov till hela ukrainska händelseförloppet. Nämligen västs vilja, inte minst Sveriges som initiativtagare till EU:s Östliga partnerskap, att på alla sätt driva igenom Kiev i Europeiska unionen", skriver ambassaden.

Västvärldens huvudverktyg för att få sin vilja igenom i Ukraina visade sig enligt bemötandet bli "en statskupp, ett våldsamt maktskifte" som drev in Ukraina i en avgrund.

"Som man brukar säga i Ryssland, 'skall man börja från första början' men inte på ett trångsynt och subjektivt sätt tillpassa fakta till ett i förväg förberett scenario och anklaga Ryssland för alla 'dödssynder'", skriver den ryska ambassaden i inlägget.

Artikeln är rättad: Sveriges utrikesminister heter Margot Wallström och inget annat.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0