Val 2018

SD kan bli vågmästare i 155 kommuner

Publicerad 28 augusti 2018 kl 12.27

Inrikes. Sverigedemokraterna kan bli vågmästare i över hälften av landets kommuner efter valet. Det räknar åtminstone partiet själva med, enligt Ekot.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna tror att partiet kommer få en vågmästarroll i 155 av landets 290 kommuner efter höstens val.

En av de många frågor som partiet kommer driva ute i kommunerna är då kravet på ett "mångkulturellt bokslut", alltså att kommunerna ska behöva redovisa invandringens konsekvenser.

– Det handlar om att försöka räkna fram kostnaderna för massinvandringen och på vilket sätt det har påverkat en kommun. Det kan både vara positivt och negativt, men primärt har det varit negativt, säger SD:s partisekreterare Richard Jomshof enligt SR.

Andra frågor som partiet tänker driva lokalt är bland annat kameraövervakning mot brott och rätt till heltid bland offentliganställda.

Men om partiet kommer få något inflytande på kommunal nivå är ännu oklart. Detta eftersom de övriga partierna ofta bildar blocköverskridande karteller för att hålla SD utanför.


Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur