Val 2018

SD kan bli vågmästare i 155 kommuner

Publicerad 28 augusti 2018 kl 12.27

Inrikes. Sverigedemokraterna kan bli vågmästare i över hälften av landets kommuner efter valet. Det räknar åtminstone partiet själva med, enligt Ekot.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna tror att partiet kommer få en vågmästarroll i 155 av landets 290 kommuner efter höstens val.

En av de många frågor som partiet kommer driva ute i kommunerna är då kravet på ett "mångkulturellt bokslut", alltså att kommunerna ska behöva redovisa invandringens konsekvenser.

– Det handlar om att försöka räkna fram kostnaderna för massinvandringen och på vilket sätt det har påverkat en kommun. Det kan både vara positivt och negativt, men primärt har det varit negativt, säger SD:s partisekreterare Richard Jomshof enligt SR.

Andra frågor som partiet tänker driva lokalt är bland annat kameraövervakning mot brott och rätt till heltid bland offentliganställda.

Men om partiet kommer få något inflytande på kommunal nivå är ännu oklart. Detta eftersom de övriga partierna ofta bildar blocköverskridande karteller för att hålla SD utanför.


Nyheter från förstasidan

Pojke la skarpladdad granat i barnvagn – mitt i Göteborg

Förloppet fångades av kameran. "Kunde få lite pengar om jag gjorde den här lilla saken."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Riksdagspolitikernas löner höjs igen

Nya milstolpen.. Nu har arvodet ökat med 11.500 kronor sedan år 2021.0 

Liberalerna vill förbjuda "strypsex"

Nya valfrågan.. "Man kan inte samtycka till strypvåld i sexuella sammanhang,"0 

Sifo-mätning: Örebropartiet redan över spärren

Strategin kan lyckas – har 15 procent i Örebro län.. Mätningen genomfördes innan partiet ens meddelat att de ställde upp.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0