Mattias Karlsson (SD).

SD-ledningen rensar ut fler interna kritiker

Publicerad 27 september 2017 kl 18.03

Inrikes. Tre lokala SD-profiler har uteslutits ur partiet med omedelbar verkan. Bland dem finns Benny Lundh Johansson i Alvesta vars enda synd verkar vara att han har kritiserat partiledningen.

Dela artikeln

Madelene Vestin, Sverigedemokraternas ordförande i Dalarna, hade inte ens fått reda på att hon blivit utesluten när P4 Dalarna på onsdagen kontaktade henne för en kommentar.

– Det känns märkligt att ni fått veta det före mig, sade Vestin, som inte ville kommentera uteslutningen ytterligare.

Även Benny Lundh Johansson, gruppledare i Alvesta kommun, och Ingemar Aronsson, gruppledare för Sverigedemokraterna i Lessebo kommun, har blivit uteslutna.

– Det står att vi har gått ut i media och kritiserat partiet och då har vi gått emot kommunikationsplanen och gett partiet negativ publicitet, säger Lundh Johansson till SVT Nyheter Småland.

Mot Lundh Johansson inleddes uteslutningsärendet efter att han riktat kritik mot partiledningen och den osunda partikultur han ansåg rådde i partiet med vuxenmobbning och toppstyrning.

Till SVT Nyheter Småland säger han att han fått utstå "hot och psykisk terror" från det egna partiet under två års tid.

Sverigedemokraternas informationsansvarige Henrik Gustafsson vill inte uppge skälen till uteslutningarna utan säger till SVT att det handlar om "interna medlemsärenden som är sekretessbelagda".

Besluten fattades av partistyrelsen på måndagen. Ledningen, med gruppledare Mattias Karlsson i spetsen, är samtidigt hårt pressad. Detta efter att riksdagsledamoten Hanna Wigh hoppat av partiet och i samband med det anklagat en riksdagskollega, enligt källor i partiet Jimmie Åkessons högra hand Linus Bylund, för sexuella övergrepp.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Bidragstaket hotas: Mindre än 46.500 kr/mån kan "strida mot barnkonventionen"

Rädda barnen dömer lagförslaget som ogiltigt. ”Vi möter barn som vet hur det är att inte kunna följa med på skolutflykten".0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0