Mattias Karlsson (SD).

SD-ledningen rensar ut fler interna kritiker

Publicerad 27 september 2017 kl 18.03

Inrikes. Tre lokala SD-profiler har uteslutits ur partiet med omedelbar verkan. Bland dem finns Benny Lundh Johansson i Alvesta vars enda synd verkar vara att han har kritiserat partiledningen.

Dela artikeln

Madelene Vestin, Sverigedemokraternas ordförande i Dalarna, hade inte ens fått reda på att hon blivit utesluten när P4 Dalarna på onsdagen kontaktade henne för en kommentar.

– Det känns märkligt att ni fått veta det före mig, sade Vestin, som inte ville kommentera uteslutningen ytterligare.

Även Benny Lundh Johansson, gruppledare i Alvesta kommun, och Ingemar Aronsson, gruppledare för Sverigedemokraterna i Lessebo kommun, har blivit uteslutna.

– Det står att vi har gått ut i media och kritiserat partiet och då har vi gått emot kommunikationsplanen och gett partiet negativ publicitet, säger Lundh Johansson till SVT Nyheter Småland.

Mot Lundh Johansson inleddes uteslutningsärendet efter att han riktat kritik mot partiledningen och den osunda partikultur han ansåg rådde i partiet med vuxenmobbning och toppstyrning.

Till SVT Nyheter Småland säger han att han fått utstå "hot och psykisk terror" från det egna partiet under två års tid.

Sverigedemokraternas informationsansvarige Henrik Gustafsson vill inte uppge skälen till uteslutningarna utan säger till SVT att det handlar om "interna medlemsärenden som är sekretessbelagda".

Besluten fattades av partistyrelsen på måndagen. Ledningen, med gruppledare Mattias Karlsson i spetsen, är samtidigt hårt pressad. Detta efter att riksdagsledamoten Hanna Wigh hoppat av partiet och i samband med det anklagat en riksdagskollega, enligt källor i partiet Jimmie Åkessons högra hand Linus Bylund, för sexuella övergrepp.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tara Saleh får lämna Bergaskolan

"Hon ska inte arbeta i en skola." Politikerna vägrar svara på om hon köpts ut.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0