" /> " /> " />

SDU: Vår skiljelinje går mellan Sverige och mångkultur

Publicerad 2 juli 2013 kl 10.06

Inrikes.SDU:s nya idéprogram innehåller vad samtliga andra ungdomsförbund saknar – en ideologisk medvetenhet. Det skriver SDU-ledaren Gustav Kasselstrand i en artikel på SVT Debatt.
"Skiljelinjen går inte mellan arbetande och arbetslösa, skiljelinjen går mellan Sverige och mångkultur. Vi är de enda som sätter nationen framför allt", heter det bland annat i debattartikeln.

Gilla artikeln på Facebook

I sin text konstaterar SDU-ordföranden att plånboksfrågor och andra politiska klyschor inte intresserar unga människor på samma sätt som SDU:s kärnfråga: Nationens framtid.

Enligt Gustav Kasselstrand verkar de övriga sju ungdomsförbunden sakna ideologi när de ägnar sig åt att debattera skattehöjningar eller skattesänkningar som om det vore Sveriges ödesfrågor.

"Skiljelinjerna mellan förbunden utmynnar i några hundralappar mer eller mindre i medelsvenskens plånbok", konstaterar han.

Nästa vecka presenterar SDU:s förbundsstyrelse ett förslag till ungdomsförbundets första idéprogram, som bär namnet ”Nationen framför allt”. Enligt Gustav Kasselstrand ska det nya idéprogrammet sätta den nationella identiteten och gemenskapen framför allt, vilket enligt honom betyder att det står i direkt motsats till vad han beskriver som de andra ungdomsförbundens totala brist på ideologisk medvetenhet.

"Utan nationen är vi ingenting annat än vilsna individer på norra halvklotet, utan mål och mening med våra liv. Med nationen blir vi ett folk med en egen kultur. Med nationen i sinnet förstår vi att svenska folket inte bara utgörs av oss, utan av alla de svenskar som idag lämnat jordelivet och alla de svenskar som tillkommer i framtiden", skriver Gustav Kasselstrand i sin artikel.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur