Skjuten 18-åring känd av polisen sedan tidigare

Publicerad 22 januari 2017 kl 18.58
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den 18-årige man som blev skjuten i Malmö under lördags­kvällen är känd av polisen sedan tidigare. Det skriver myndigheten på sin hemsida.

Dela artikeln

Enligt polisen "förekommer 18-åringen i narkotika­sammanhang sedan tidigare". Han är fortfarande allvarligt skadad efter gårdagens skjutning.

Det var vid kvart i åtta-tiden på lördags­kvällen som 18-åringen sköts i "nedre delen av kroppen" på Kantat­gatan i Malmö. Det finns ännu ingen misstänkt för mordförsöket och under dagen idag har polisen fortsatt utredningen med att förhöra vittnen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur