Genrebild.

Skottlossning mot moskén i Malmö: Kulhål i fönster

Publicerad 1 januari 2019 kl 18.15

Inrikes. Någon eller några ska ha skjutit mot moskén i Malmö under natten mot tisdag. Händelsen rubriceras bland annat som mordförsök, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Skottlossningen mot moskén vid Hästskogatan i Malmö ska ha ägt rum någon gång under nyårsnatten.

Personer ska ha befunnit sig i moskén runt midnatt och då hört smällar, som uppfattats som skott, dock var det vid tidpunkten mycket fyrverkerier i området. Det är alltså oklart exakt när skjutningen skett.

"Under morgonen görs iakttagelser på platsen som tyder på att en skottlossning skett", skriver polisen i sin händelserapport.

Polisens kriminaltekniker skickas senare till platsen. Den kriminaltekniska undersökningen är nu klar och fynd som kan kopplas till skottlossningen har gjorts och tagits i beslag.

Enligt uppgifter till Aftonbladet ska det ha hittats tomhylsor på platsen. Det ska även finns kulhål i fönster samt skador på byggnadens fasad.

I nuläget finns ingen misstänkt för skjutningen, och händelsen ska inte ha medfört att någon person kommit till fysisk skada.

En förundersökning om försök till mord, grovt vapenbrott och skadegörelse har inletts.

Men det är också oklart vad ett eventuellt motiv mot moskén skulle handla om. Enligt KvP ska skotten ha riktats mot ett rum som besökare använder för att be. Vid händelsen ska det dock inte ha varit några människor i rummet. Någon känd hotbild finns inte.

Polisen säger att man i det fortsatta utredningsarbetet nu är i behov av iakttagelser och upplysningar från allmänheten.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0