EFTERLYST: 31-årige före detta Södertäljebon Bobel Nahir Barquasho jagas av polis efter ett brutalt mordförsök på sin fru då han gått fri och försvunnit efter en tidigare friande dom i fallet.

Slängde frun från sjätte våningen – nu vädjar polisen om hjälp att hitta honom

Publicerad 9 november 2015 kl 22.07

Efterlyst. Den 31-årige syrianen Bobel Nahir Barquasho dömdes i veckan i Högsta domstolen till 14 års fängelse för mordförsök efter att ha slängt ut sin fru från en balkong på sjätte våningen i en lägenhet i Södertälje. Nu vill polisen ha allmänhetens hjälp att hitta honom då han är försvunnen efter att han tidigare frigivits, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var i februari 2013 som Barquasho misshandlade sin dåvarande fru och sedan kastade henne mot marken sex våningar ner. Kvinnan överlevde fallet mot den snöbetäckta marken men ådrog sig svåra skador och är numer rullstolsbunden.

Barquasho dömdes i tingsrätten för mordförsöket, men domen överklagades och han friades av en oenig hovrätt. I Högsta domstolen dömdes han återigen för brottet. Bland annat menade domstolen att blod från kvinnan som påträffades i lägenhet hade skvätt på ett sådant sätt att mannen måste ha misshandlat henne och slängt henne över balkongräcket och godtog inte mannens försvar om att det rörde sig om ett fall av näsblod och att kvinnan själv hoppade från balkongen.

Högsta domstolen dömde Barquasho till 14 års fängelse, men han har efter den friande domen i hovrätten försvunnit och polisen befarar att han flytt utomlands och har bland annat varit i kontakt med Interpol.

Polisen uppmanar den som sett Barquasho att höra av sig till telefon 114 14.

Läs också: 14 års fängelse för balkongfall


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0