Överfallet skedde på tvärbanan som trafikerar Gullmarsplan - Alvik.
David A/CC-BY-NC

Blottare jagade kvinna och tafsare anföll flicka på tvärbanan

Publicerad 8 maj 2013 kl 23.05

Inrikes.En 17-årig flicka överfölls av en tafsande invandrare på tvärbanan i Stockholm på måndagen. Samma dag jagade en blottare en annan kvinna i Gröndal.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Mitt i Söderort klev den tafsande mannen på tvärbanan och började först prata med en 17-årig flicka och hennes kompis på ett "okänt språk". Därefter höll han fast 17-åringen och började tafsa henne på brösten och mellan benen. Trots flickans skrik släppte mannen inte taget, men flickan lyckades bryta sig loss.

I Gröndal i södra Stockholm jagades en kvinna av en blottare tidigt på tisdagsmorgonen. Mannen blottade sig först, och när kvinnan sprang från platsen följde mannen efter.

- Det brukar de inte göra, men den här pittviftaren gav sig inte, säger Mikko Airén på Söderortspolisen till tidningen Mitt i Söderort.

De senaste åren har ett stort antal problematiska folkgrupper invandrat illegalt till Stockholmsområdet för att tigga, söka asyl och begå brott. Än så länge är dock stödet för den fördra migrationspolitiken större på Södermalm än någon annanstans i Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Saab lanserar missil mot drönare

Ska kunna slå ut hela drönarsvärmar. Bygger på erfarenheter från Ukrainakriget.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0