Genrebild.

Somalisk flicka skulle få leva i "världens bästa land" – knivhöggs till döds i Trollhättan

Publicerad 16 november 2018 kl 16.01

Utrikes. Det var en somalisk flicka som dödades under ett så kallat bråk på ett HVB-hem Trollhättan i onsdags. Det framgår av uppgifter i GT. Pappan ska ha tagit hit henne eftersom han själv upplevde Sverige som det bästa landet i världen.

Dela artikeln

Det var vid 15-tiden i onsdags som polisen larmades om en misshandel på ett HVB-hem i Torsered i Trollhättan.

Där ska två flickor, 14 och 17 år gamla, ha hamnat i bråk med varandra.

Den äldre flickan knivhöggs så svårt av den yngre flickan att hon senare avled på sjukhus.

Enligt GT handlar det om en 17-årig flicka som kom till Sverige från Somalia 2009. Pappan tog hit henne för att hon skulle få uppleva det land som han tycker är bäst i hela världen, alltså Sverige.

– Vi skulle ansöka om pass, för vi planerade att åka på semester till London i december. Nu sitter jag här med biljetterna. Jag är så ledsen och vet inte vad jag ska göra. Hon skulle kommit hit i dag, fredag, igen för att stanna över helgen, säger pappan till tidningen.

Den 14-åriga flickan, som nu misstänks för uppsåtligt dödande av den äldre flickan, har överlämnats till sociala myndigheter.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0