Arkivbild.

Spanien tar kontroll över Kataloniens skolor och internet

Publicerad 30 september 2017 kl 20.02

Utrikes. Spaniens regering har tagit kontroll över så väl Kataloniens skolor som telekommunikation. Allt för att stoppa söndagens planerade folkomröstning i regionen, skriver SR.

Dela artikeln

Spanska myndigheter trappar upp försöken att stoppa omröstningen i den rika autonoma regionen Katalonien i nordöstra Spanien, som vill lämna moderlandet och bli en självständig stat.

Tidigare har miljontals valsedlar beslagtagits av spansk polis.

Nu har Spanien fortsatt genom att stänga ett stort antal skolor som skulle användas som vallokaler under morgondagens självständighetsomröstning.

Katalonien har utsett 2.000 olika skolor till röstningslokaler. Men Spanien ska redan ha tagit kontroll över 1.300 stycken, uppger spanska myndigheter enligt Ekot.

För att hindra att fler skolor stängs har katalanska elever och föräldrar ockuperat lokalerna genom att bosätta sig där över helgen. På så sätt hoppas de kunna hålla vallokalerna öppna.

Men den spanska regeringen ser den historiska folkomröstningen som olaglig och lär inte upphöra med sina försök att stoppa den.

Den lokala regeringen i Katalonien har sagt att man kan komma att genomföra omröstningen via utländska servrar på internet, för att den inte ska kunna stoppas av Spanien.

Men nu ska Spanien till och med ha tagit kontroll över Kataloniens telekommunikation, för att förhindra möjligheten att rösta via nätet.

Enligt SVT planerar de styrande i Katalonien att utropa självständighet inom 48 timmar om resultatet i omröstningen blir ett ja. Detta oavsett hur stort valdeltagandet blir. Det katalanska parlamentet ska även ha antagit en lag om hur övergången till en egen republik ska fungera.

Orsaken till att Katalonien vill lämna Spanien är bland annat skatter och kulturella skillnader. Många katalaner har även känt sig förtryckta av Spanien, som till exempel motarbetat det katalanska språket.

USA:s president Donald Trump har sagt att han stödjer Spanien.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0