Stort polispådrag på asylboende

Publicerad 15 november 2012 kl 13.11

Inrikes.Flera asylsökande på ett av Migrationsverkets boenden har gripits av polis misstänkta för inblandning i kriminella gäng, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det är på Migrationsverkets tillfälliga förläggning på Tjörnbo park på Tjörn i Västra Götaland som polis har gripit flera asylsökande.

– Polismyndigheten i Västra Götaland gör en insats riktag mot grov organiserad brottslighet, och det är en insats mot vissa specifika personer som bor och vistas på Migrationsverkets boende Tjörnbro park, säger Jenni Widén som är polisens presstalesman till Ekot.

Tre personer har gripits och två har tagits in till förhör. I två av asylsökarnas lägenheter hittades vapen.

– Vi har letat efter specifika personer i tre lägenheter på boendet där vi misstänker att finns personer med kopplingar till kriminella nätverk i Ryssland och Georgien, säger Thomas Fuxborg på Västra Götalandspolisen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0