Arkivbild. Personen på bilden har inget med artikeln att göra.

Sverige har sämst utveckling av "social rättvisa"

Publicerad 9 december 2019 kl 10.18

Inrikes. Sverige har haft den största minskningen av så kallad social rättvisa bland 41 jämförda OECD- och EU-länder sedan 2009, visar en ny rapport, uppger Europaportalen.

Dela artikeln

På grund av den höga välfärd som tidigare byggts upp i Sverige ligger landet ännu bland de fem ledande länderna när det gäller så kallad social rättvisa.

Samtidigt har inget annat rikt land haft en så kraftig försämring som Sverige.

Det visar en undersökning från tyska Bertelsmann, som redovisar social rättvisa i 41 länder i EU och OECD.

De senaste tio åren är Sverige det land där den sociala rättvisan minskat mest.

Sverige hamnar på allra sämsta plats med -0,35, medan till exempel Polen är näst bäst och ökar med 0,63.

Rapporten kallar det för en avsevärd försämring i Sverige, och lyfter bland annat fram att andelen fattiga ökar, särskilt bland barn, att arbetslösheten är hög och att det finns en bristande så kallad integration av unga personer, lågutbildade och invandrare på arbetsmarknaden.

"Den senaste utvecklingen utmanar landets historiska position som ledare i att tillhandahålla välfärd genom omfördelning av tillgångar och som ett land med extremt låga nivåer av fattigdom", står det i rapporten enligt Europaportalen.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur