Inbördeskriget i Syrien och Irak
Ett F-15E Strike Eagle på väg för att bomba IS i Irak.

Syrien anklagar USA för massaker på 94 civila

Publicerad 24 december 2016 kl 12.18
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Syrien anklagar USA för att genomföra massakrer på landets civila, skriver den regeringen närstående nyhetsbyrån Sana.

Dela artikeln

Under gårdagen rapporterades att 94 civila dödats bara under de senaste 24 timmarna i flygräder genomförda av den USA-ledda koalitionen som bombar Islamiska staten i Syrien. Främst är det turkiska stridsplan som står för bombandet av civila, skriver nyhetsbyrån. Turkiet är ett Nato-land och nära allierat med USA.

Räderna ska ha genomförts mot al-Bab nordost om Aleppo och mot ställningar ute på landsbygden utanför IS inofficiella huvudstad al-Raqqa. Sana hävdar att många av dem som dödats är kvinnor och barn och att dödssiffran befaras stiga då ett stort antal civila vårdas för kritiska skador.

USA har vid upprepade tillfällen kritiserats för sina bombningar i Syrien. I oktober riktades skarp kritik mot supermakten från människo­rättsorganisationen Amnesty.

– Vi befarar att den USA-ledda koalitionen kraftigt underskattar den skada som dess operationer i Syrien vållar för den civila befolkningen, sade Lynn Maalouf på Amnestys avdelning i Libanon då.

Organisationen befarade då att mer än tusen civila kunde ha dödats i USA:s och Turkiets bombningar.

Även den syriska regeringen har med jämna mellanrum kritiserat de USA-ledda bombningarna, något som bör ses mot bakgrund av att den syriska armén själva anklagats för övergrepp mot civil­befolkningen. Det är emellertid sällan USA och dess allierade får skulden för så pass många civila dödsoffer under en så kort tid.

I torsdags röstade FN:s general­församling igenom en resolution som bland annat handlar om att ställa berörda parter till svars för krigsbrott och brott mot mänskligheten som begåtts i Syrien sedan kriget bröt ut 2011 fram till idag. Ryssland, Syrien och Iran var några av de länder som röstade emot resolutionen, vilket inte minst berodde på att Ryssland tidigare inte fått gehör för sin resolution i säkerhetsrådet.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0