Terrormisstänkt häktas inte – i stället frisläppt

Publicerad 7 maj 2018 kl 17.33

Inrikes. Den 31-årige invandrare som greps i Lund i torsdags misstänkt för förberedelse till terroristbrott och som idag begärdes häktad, släppts nu fri. Bevisningen räcker inte.

Dela artikeln

Det blir ingen häktning av den 31-årige invandrare som tidigare under måndagen begärdes häktad av åklagare misstänkt för förberedelse till terrorbrott.

Enligt tingsrätten räcker inte bevisningen och mannen går därför omedelbart på fri fot.

Mannen greps i Lund i torsdags klockan 23.00 och anhölls senare under natten. Han togs på ett tåg från Malmö till Stockholm och ska då ha burit på ritningar över bland annat Åhléns i Uppsala. Mannen ska även ha haft utdrag ur Koranen, enligt uppgifter i Aftonbladet.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar det om en 31-årig invandrare som är svensk medborgare och som är folkbokförd i Kista i Stockholm.

Åklagaren Lars Morand begärde honom häktad baserat på förhör, bakgrundsundersökning och en beslagtagen mobiltelefon samt andra handlingar, enligt SVT.

Den misstänkte mannen nekar till brott.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Asylsökare ska inte få ordna eget boende

Regeringen vill avskaffa Ebo-lagen.. Asylsökarna ska placeras i statliga mottagandecenter.0 

Stegra kan inte betala sina räkningar – nu stängs värmen av

Klimatjätten uppges ha skulder på hundratals miljoner kronor.. "När man har fått några påminnelser och fortfarande inte betalat så stänger man värmen."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0