SD-ledaren var på klubben tillsammans med vänner och två livvakter från Säkerhetspolisen. Han var på gott humör, "minglade runt" med gästerna och stannade till klubben stängde klockan tre på natten.
Men flera av klubbgästerna ska ha blivit provocerade av partiledarens närvaro och några av dem gick därifrån i protest.
– Några som satt vid ett bord i närheten av vårt sa att de ville slå ner honom. Men de flesta som närmade sig ville prata, säger en klubbesökare till Aftonbladet.
En kille ska ha blivit jättearg och skrikit "jävla rasist" till Åkesson. Han ska dessutom ha försökt angripa SD-ledaren fysiskt, men livvakterna och klubbens vakter ledde ut honom från klubben.
Sverigedemokraternas presschef Henrik Vinge bekräftar för Aftonbladet att Jimmie Åkesson var på Secret Garden natten till fredagen, men dementerar att det ska ha förekommit någon aggressivitet mot honom.