Arkivbild.

Två explosioner i flerfamiljshus i Malmö – inom några timmar

Publicerad 17 december 2018 kl 09.09

Inrikes. På bara några timmar inträffade två explosioner i flerfamiljshus i Malmö. Den ena explosionen var så kraftig att en lägenhetsdörr har totalförstörts.

Dela artikeln

Den första smällen inträffade vid 21.30-tiden på söndagen, då polisens regionledningscentral fick flera samtal om en hög smäll i området runt Hermodsdal.

Även samtal om materiella skador i trapphuset till ett flerbostadshus på Censorsgatan inkom.

"Det går i nuläget inte att bedöma vad det är för föremål som detonerat. De materiella skadorna är koncentrerade till trapphusets entré", skriver polisen i sin händelserapport.

Bombtekniker och kriminaltekniker skickades till platsen och händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.

Vid 03-tiden natten till måndag inträffade sedan ännu en detonation på Ramels väg i Rosengård.

"Detonationen har varit mycket kraftig. En lägenhetsdörr har totalförstörts och trapphusdörren har tryckt ut i samband med explosionen", skriver polisen på sin hemsida.

Räddningstjänsten fick arbeta med att staga upp delar av fastigheten för att säkra att ingen ytterligare skada skulle uppstå.

– Det vi har gjort nu är att vi har satt in stöttor i trapphuset för att säkerställa så att det inte kan hända något ytterligare, säger Gustaf Sandhäll, inre befäl vid Räddningstjänsten Syd, till KvP.

Polisen gjorde en större avspärrning på platsen och en förundersökning om försök till mord är inledd.

I samband med att polisen var på plats vid nattens händelse, uppdagades även annat brott och fem personer frihetsberövades. Av utredningstekniska vill polisen inte gå in närmare i detta.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Antas ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0