Katalin Novák.

Ungern: Vi vill ha egna barn – inte invandring

Publicerad 6 november 2018 kl 11.02

Inrikes. Ungern släpper nu en landsomfattande undersökning för att ta reda på vad det ungerska folket tycker om invandring kontra konservativ familjepolitik. Regeringens hållning är att helt säga nej till "massinvandring", rapporterar AFP.

Dela artikeln

Den ungerska regeringen låter nu folket tycka till om den planerade familjepolitiken i landet.

Ända sedan kommunismens fall har Ungern haft bland de lägsta fertilitetsnivåerna i Västvärlden och många har tidigare lämnat landet för att arbeta i Västeuropa. Detta är något som premiärministern Viktor Orbán vill ändra på, och därför riktar han sig till folket.

Frågeformuläret "Försvar av familjer" som nu skickas ut till landets befolkning, och som ska besvaras senast i december, innehåller frågor om regeringens familjereformer. Håller folket med?

Regeringens hållning är att helt förkasta invandring och främja egna ungerska barn och familjer.

– Europa är en kontinent av tomma vaggor, det finns inte tillräckligt med barn, säger Katalin Novák, vice ordförande i Fidesz och statssekreterare i Viktor Orbáns regering, enligt AFP.

Enligt Novák ser landets regering inte "massinvandring" som en lösning på befolkningsfrågan. Tvärtom.

– Vi ser framtiden i ungerska barn. VI vill inte ha invandring eller ett utbyte av befolkningen, klargör Novák och menar att undersökningen kan skicka tydliga signaler till EU om att Europas problem ska lösas genom en stark inhemsk familjepolitik och inte invandring.


Nyheter från förstasidan

Uppgifter från Netanyahu bakom IAEA-rapport som påstår att Iran utvecklar kärnvapen

Omstritt sanningsvittne bakom organets nysläpp. Men rapporten hotar ändå att torpedera Donald Trumps försök att skapa fred i Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Supande boomers problem för hemtjänsten

Fler äldre dricker för mycket.. Nu varnar Socialstyrelsen för aggressivitet och krav på alkoholservering.0 

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0