Våldtäkter i Västerås, Katrineholm och Nyköping

Publicerad 14 oktober 2018 kl 09.13

Inrikes. Flera misstänkta våldtäkter har rapporterats under natten till söndagen.

Dela artikeln

I Västerås larmades polisen klockan 04:20 om en misstänkt våldtäkt i Rudbecksparken i Västerås. 

Offret uppges vara en medelålders kvinna, men ingen misstänkt gärningsman är gripen i nuläget, skriver polisen på sin hemsida. Platsen i parken är avspärrad för teknisk undersökning.

I Södermanland har samtidigt två våldtäkter anmälts, rapporterar Expressen.

I Nyköping ska en flicka i övre tonåren ha blivit våldtagen. I det andra fallet, i Katrineholm, är offret en kvinna i 20-årsåldern. Både våldtäkterna ska ha skett inomhus och polisen hade under söndagsmorgonen inte gripit någon misstänkt i något av ärendena, enligt Expressen.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0