Kvarnby folkhögskola i Malmö brinner.

Vänsterpartistisk folkhögskola brinner – igen

Publicerad 13 december 2014 kl 12.27

Inrikes. Kvarnby folkhögskola i Malmö, som drivs i Vänsterpartiets regi, står just nu i lågor rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Branden uppges vara kraftig och svår för brandmännen att bekämpa.

– I och med att det brinner på vinden är det svårt att komma åt, säger Mats Streer, inre befäl på Räddningstjänsten Syd till TT.

Kvarnby folkhögskola eldhärjades så sent som i oktober förra året och polisen misstänker att både branden då, liksom den som nu härjar skolan, är anlagda.

– Man kan inte utesluta att den inte är det, så det är en möjlighet som man har i åtanke, säger polisens presstalesman Kim Hild till Fria Tider.

Enligt Sveriges radio var det nazister som låg bakom branden förra året, men den uppgiften tycks inte polisen känna till.

– Ingenting jag har kännedom om och ingenting jag kan kommentera alls, säger Hild.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på "avklädd" Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur