Val 2018

Valsedlar försvinner i förtidsröstningslokaler

Publicerad 26 augusti 2018 kl 12.58

Inrikes. Valmyndigheten bekräftar att valsedlar från Sverigedemokraterna och andra partier som Medborgerlig samling har försvunnit från förtidsröstningslokaler både i Sverige och utomlands, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Sedan förtidsröstningen inleddes i onsdags har Sverigedemokraterna rapporterat att deras valsedlar saknats i minst ett 20-tal vallokaler.

Valmyndigheten medger nu för SVT att det förekommit "handhavandefel" i olika kommuner och att det är partierna Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Medborgerlig samling som har drabbats.

Anna Nyqvist, kanslichef på myndigheten, vill dock tona ner omfattningen av problemen.

– Det är röstmottagning i gång på över 2.700 platser i Sverige och det har förekommit mindre händelser på olika ställen. Men vad jag känner till är de upptäckta, beklagade och hanterade, säger hon till SVT.

I Falkenberg saknades exempelvis SD:s valsedlar när förtidsröstningen inleddes i stadshuset.

”Det rör sig om ett handhavandefel i samband med uppackning. Sverigedemokraternas namnvalsedlar hade levererats till vallokalen men dessa hade inte packats upp och ställts fram”, säger Maj-Lis Wolfhagen, opolitisk ordförande i valnämnden i Falkenbergs kommun, i ett uttalande på Falkenbergs kommuns hemsida.

På det svenska konsulatet i Malta uppges valsedlar för partiet Medborgerlig samling ha saknats


Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur