Valet i Spanien 2015
Pablo Iglesias, mitten, vill ta Spanien åt vänster.

Vänsterseger hotar Spanien

Publicerad 25 juli 2015 kl 19.16

Ekonomi. En vänsterseger hotar Spanien i de allmänna val som hålls i landet i december i år.

Dela artikeln

Inte minst är blickarna riktade mot det vänsterradikala populistpartiet Podemos ("Vi kan") som bildades förra året och går till val på att stoppa den åtstramningspolitik som högerregeringen infört för att försöka få landets ekonomi på rätt köl.

Igår fick partiets partiledare, EU-parlamentarikern Pablo Iglesias, förnyat förtroende att leda partiet genom valrörelsen, rapporterar Reuters. Även om hela 94 procent av de röstande röstade på honom så tyder det låga valdeltagandet, 15 procent, på interna problem inom den spanska vänsterradikala rörelsen. Bland annat finns det en konflikt om huruvida man bör samarbeta med andra vänsterpartier eller ej, ett samarbete som Iglesias motsätter sig.

Podemos, och liknande partier i krisande euroländer, har fått vind i seglen av det grekiska socialistpartiet Syrizas framgångar i Grekland och den grekiska regeringens ovilja att betala tillbaka landets lån.

I vintras hade Podemos en bra bit över 30 procent av väljarstödet i flera opinionsmätningar i rad utförda av mätinstitutet Simple Lógica. Det stödet hade dock, enligt samma institut, mer än halverats i början av juli i år efter hotet om att Grekland skulle kunna tvingas lämna eurosamarbetet.

Podemos jojo-åkande i de spanska opinionsmätningarna korrelerar starkt med hur eurozonen agerar mot medlemsstater som trotsar villkoren i den stabilitetspakt som man tillsammans kommit överens om.

Enligt stabilitetspakten får ett lands budgetunderskott inte vara större än 3 procent av landets BNP, annat än i exceptionella fall, och den totala statsskulden får som mest uppgå till 60 procent av BNP. Medlemsstaterna är dessutom ålagda att sträva efter att antingen ha en statsbudget i balans eller att generera vinst.

Den spanska statsskulden passerar under 2015 100 procent av BNP och ligger därmed långt ifrån stabilitetsmålet. Högerregeringen håller under valåret dessutom inte lika hårt i plånbolen i ett försök att blidka väljarna som lockas av Podemos och andra vänsterpartiers budskap om att göra som Grekland – spendera pengar och skicka räkningen till Tyskland.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Ekonomi

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0